اسب اصیل فارس

اسب ایران از گذشته تا کنون از همه لحاظ از نژاد های برتر دنیا بوده است.بخصوص نژاد دره شوری که از بهترین ها بوده و تقاضا برای این نوع اسب بسیار بالا می باشد. دره شوري نام طایفه ای بزرگ از ايل قشقایی كه ايلي ترك زبان دراستان فارس و جنوب استان اصفهان است مي باشد .
دره شوري همچنين نام يكي از نژادهاي اصيل اسب پرشين عرب كه در طايفه دره شوري از ايل قشقايي پرورش مي يابد و از اصيل ترين اسبهاي دنيا مي باشد . به علت كوچهاي مداوم و عبور از مناطق مختلف با آب و هواي مختلف و استفاده از اسب به عنوان اصلي ترين ابزار ، اقدام به توليد اين نژاد در اين ايل شد و به همين خاطر نام اسب دره شوري براي هميشه روي اين اسب قرار گرفت .

تاريخچه اسب دره شوري

در خصوص پيشينه اسب دره شوري گفته مي شود براي نخستين بار شخصي به نام زياد خان دره شوري تعدادي از اسبهاي منطقه را كه سرآمد ديگران بودند و همگي داراي خصوصيات رفتاري و صفات ظاهري مشتركي بودند در يك محل جمع آوري و پرورش داده است.

خصوصيات مرفولوژي اسب دره شوری

  • از بارزترين علامتهاي ظاهري اين نژاد كپل صاف ، دمي افراشته ، بدني قوي مي باشد .
  • قد اسب به مراتب بلندتر از اسب عرب مي باشد .
  • گوشهاي اين اسب از اسب عرب بلندتر است .
  • كپل معمولاً كشيده و به سمت عقب مي باشد و برخلاف اسبهاي عرب كه كپلي گرد دارند بيشتر حالت زاويه دار مي باشد .
  • اسب دره شوري براي ورزش خصوصاً درساژ، هنرهای رزمی، استقامت و سواری آزاد مناسب مي باشد .
  • از نظر استقامت و ركورد سرعت بسيار بالاتر از اسبهاي عرب هستند و همين باعث شده كه در كورس اسبهاي عرب نمي توانند شركت كنند .
  • رنگ غالب اين نژاد معمولاً كهر طلائي ، كرنگ ، سمند و نيله مي باشد و اسبهاي ابلق و يا سفيد ديده نمي شود و مشكي خالص در اين نژاد به ندرت ديده ميشود .

بطور كلي اسب دره شوري بسيار زيبا مي باشد . اما به طور ويژه زيبايي اين اسبها براي خوانين اهميت بيشتري داشته است و به همين دليل اسبان خوانين ، زيبايي منحصر به فردي نيز داشته كه اين نكته نيز در اصلاح نژاد آنها مورد توجه قرار مي گرفته است.